Kto może korzystać z kwartalnych rozliczeń podatkowych?

Istnieje możliwość dokonywania kwartalnych rozliczeń podatku dochodowego PIT, a także podatku od towarów i usług VAT. Stają się one zdecydowanie coraz bardziej popularne. W przypadku podatku VAT nie każdy może jednak skorzystać z takiej opcji. Jak wybrać dla siebie takie rozwiązanie i kiedy jest ono możliwe? Jakie daje ono nam korzyści?

Dla kogo kwartalne rozliczenie?

Jeśli chodzi o rozliczenie podatku dochodowego, to kwartalnie mogą rozliczać się podatnicy, którzy określeni zostali w art. 44 ust. 3g ustawy o PIT. Dowiadujemy się z niego, że raz na kwartał mogą rozliczać się mali przedsiębiorcy oraz tacy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Jeśli mamy wątpliwości, czy nas to dotyczy najlepiej skonsultować się z naszym biurem rachunkowym, gdzie uzyskamy profesjonalną poradę. Korzystanie z takiego rozwiązania może być pewnym udogodnieniem, szczególnie jeśli zyski nie są jeszcze regularne i odpowiednio wysokie. Pomoże to w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa.

W kolei w przypadku podatku VAT skorzystać z rozliczeń kwartalnych mogą mali podatnicy, którzy wymienieni są w art. 2 ust. 25 ustawy o VAT i tylko w sytuacji, gdy od daty rejestracji do VAT minął okres co najmniej 12 miesięcy. W przypadku podatku VAT istnieją liczne ograniczenia związane z możliwością rozliczeń kwartalnych, w związku z tym warto w tej kwestii skorzystać z profesjonalnej pomocy i upewnić się, że nasza firma ma taką możliwość.

Czy kwartalne rozliczenia z fiskusem są korzystne?

Dla większości podatników jest to korzystne rozwiązania. Pośród podstawowych profitów wymienia się ograniczenie ilości formalności, związanych nawet z realizacją przelewów, gdyż w ciągu roku będą tylko 4 zamiast 12. Rozwiązanie to wpływa również na płynność finansową firmy i pozwala bardziej elastycznie dysponować posiadanymi środkami. Ma również dłuższy czas na rozliczenie faktur VAT za zakupy, co także jest w wielu sytuacjach bardzo dużą korzyścią dla przedsiębiorcy. Warto więc rozważyć taką opcję u siebie w firmie.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.